STREZELECKI NORTH NEWS

Strzelecki Update 22 January 2022

Round 8 Saturday Pennant 22 January 2022

Strzelecki North Saturday Pennant Report

The second round of matches commenced with the fixtures of the first seven rounds reversed

.Round 1 was played in overcast conditions, the reverse round 8 on warm sunny day. Reigning premiers Newborough welcomed Traralgon RSL and were keen to make amends for their early season loss at Traralgon RSL.  Without three leading players – two skippers Kevin Lovett and Nosha Michaels along with third Scott Jones left the home team short on numbers.

Alan Grubb and his rink of Josh Kennedy,Tony Knipping and Ryan Marston laid the foundation for a Newborough win with a 37 – 15 win over Beau Williamson and his rink of Ian Hartley, Titch Hore and Greg McRonald which was a reverse of round 1 when Williamson had a big win. Tommy Lodge and his rink of Barry Daley, Rod Lewis and John Backman salvaged a 22 – 22 draw with Ross Sizeland and his team of George Cargill, Ross McKenzie and Terry Hunter with Lodge starting the last end with the score 96 – 97 in Traralgon RSL’s favour before Lodge was satisfied with three shots on the end and an overall win despite having the opportunity of gaining one more shot and a rink win.  Common sense prevailed and Lodge accepted the draw on his rink rather than face the possibility of changing the head and giving RSL the win

Morice Gardiner and his RSL rink of Paul Mattters, Dave Morley and Max Aumann won 31 – 20 over Neale Houston and his rink of Brian Carpenter, Michael Weatherall and Craig Thornton. The other winning Traralgon RSL rink was Alan Kanavan and his team of Dale Wilson, Peter Barnes and Kevin Durwood who defeated George Lambos and his rink of Bob Goldie, John Arnold and Jo-Anne Michaels  29 – 20. 

Newborough 13 – 99 defeated Traralgon RSL 5 – 97

Traralgon welcomed Moe where Vin McIlwain and his rink of Shane Chapman, Abe Roeder and Chris Ward won 36 – 18 over Steve Pallot and his rink of Ian Caines, Dave Mander and Michael Smogavec.  Matt Ferrari and his team of  Kirsty Van den Hoff, Kevin Enguell and Ian Kirkup won 27 – 15 over Sandy Caines and his rink of Paul Louis Read, Bob Rennie and Barry Hawkett.  James Scullin and his rink of Ron Sherlock, Bill Kirby and Pat Trewin  had a 27 – 14 win over Stuart Caines and his rink of Les Brown, Jan Rudy and Ted Kaklinsky.  The lone winning rink for Moe was Jayde Leech and his team of Lachlan Sim, Greg King and Banger Harvey who defeated Phil Mustoe and his rink of Chris Thomas, Ian Hilsley and  Maurie Sutcliffe 29 – 24.

Traralgon 16 – 114 defeated Moe 2 – 76

Drouin welcomed Trafalgar with the home team looking to turn around the big defeat it suffered in round one. In a very tight match fortune favoured the visitors recording a one shot victory with Ian Miles and his rink of Heather Taylor, Peter Rosenboom and Tim Anderson defeating Mark Atkinson and his rink of David McIlfatrick, Jan Aubrey and John Leighton 24 – 18,.  Tim Fraser and his rink of Col Carmichael, Ian Riley and Ken Capper won 32 – 19 over Sheryl Atkinson and her rink of Graeme Aubrey, Maureen Leighton and Mick Fleming.

For the home team Toby Wallace and his rink of Denise Hamilton, Arthur Moore and Dale Hendrick had a 33 – 16 win over Darren Kane and his rink of Sean Tatterson, Sue Robinson and Graham Hill.  Samantha Atkinson and her rink of Steve Barr, David Tayles and Les Firth defeated Paul Dawson and his rink of Ed Davies, Frank Farrugia and Peter Jonas 24 – 23 leaving Trafalgar the winner by one shot.

Trafalgar 14 – 95 defeated Drouin 4 – 94

Warragul needing a win to climb the ladder made short work of Morwell Club.  Dave Smith and his rink of John Vickerman, Jim Power and Pat Hammond won 24 – 17 over Rod Smith with his team of Michael Skinner, Vaughan Reimers and Dave Stevens.  Matt Schreyer and his rink of David Alderman, Paul Simmons and Noel Reichstein won 26 – 14 over Nobby Noblett and his rink of Leanne Broadbent, Duncan Hanlon and John Leicester.  Andrew Glover and his rink of Des Stephens, Terry Sullivan and Janette Gallasch won 29 – 17 over Brett Harle and his team of Alan Campbell, Jo Leslie and Tara Harle.  The lone Morwell Club winning rink was Glenn Trembath and his rink of David Patience, David Broadbent and Wayne Arnold who defeated  Graeme Davis and his rink of Ken Landman, Bill Clappers and Peter Gallasch 21 – 20.

Warragul 16 – 99 defeated Morwell Club 2 – 69

In Division 2 Morwell welcomed a Longwarry side eager to upset the only team with seven wins for the season.  Ken Towt lead the challenge for the visitors with his team of Gerard Mitchell, Mark Serong and Hank Metselaar winning 36 – 14 over Ernie King and his rink of Jim Turner, Kevin Pigdon and Laurie Melhuish.  Matt Eccles and his rink of Glenn Pask, Bob Proctor and John McCarthy extended the lead with a 26 – 21 win over Nathan Cook and his team of Danny McKeown, Abbas Mehran and Wayne Bishop. For the home team David Cook and his rink of Gerry Van Duin, Keith Gadsby and Darren Cullen won 27 – 17 over Ken White and his team of Elio Megetto, Barry White and Simon Counsel.  Ron Lyfield made it two wins for Morwell with his rink of Bernie Detering, Brian Kinglsy and Russell Williams winning 32 – 18 over Adam Proctor and his rink of Peter Lieshout, Ian Peterson and Jason Lieshout leaving Longwarry the upset winners by three shots.

Longwarry 14 – 97 defeated Morwell 4 – 94

Brian Thorpe and his Drouin (2) rink of Elaine Thorpe,  Richard Joyner and Rudy Kerkvliet  won 23 – 21 over Neerim District’s Ross Pollardc and his rink of Grame Wingrove, Ray Throup and Jim Fallon.  Col Jeffrey and his rink of Donald Mowat, Lyn Jeffrey and Clive Newman defeteated Colin McKay, Greg Bond and Chris Hogan 34 – 21.

Peter Throup and his Neerim rink of Karren Sheers, Ray Watts and Pat Fraser-Aurisch won 27 – 20 over Bruce Andrews and his rink of Jim Purvis, Merv Appleyard and Andrew Kidd.  Peter Brooks and his rink of Tony Thornton, Robert Cook and Trevor Kuhnell won 29 – 26 over Phil Jarred and his rink of John Bickerdike, Mary Firth and Neil Bullen..

Drouin (2) 14 – 103 defeated Neerim District 4 – 98

Newborough (2) travelled to Traralgon RSL (2) and for the visitors Graham Cocks and his rink of Stuart Gemmill along with Ed and Mary Whelan had a 40 – 20 win over Alan Jones and his rink of Ian Eddy, John Farquhar and Jeff Blythman.   Joan Goldie and her rink of Dave Madden, Phil Maston and Jeff Wetzel had a 37 – 25 win over Gordon Asbury and his team of Gordon Bakker, Paul Hobson and Margaret Gibbins. Joseph Ward and his rink of Adriana Eaton, Chris Mackintosh and Shirley McKenzie had a 25 – 18 win over .John Wasiukiewicz and his rink of Kevin Myrteza, Julie Jackson and Alan Ryan Max Gibbins and his rink of Eriic Warfe, Julie Sutcliffe and Ron Osler had a 25 – 15 win over  Gary ingley and his team of Jeff Edwards, Graham Smith and Spencer Goss.

Newborough (2) 14 – 110 defeated Traralgon RSL (2) 4 – 95

Thorpdale showed they are a growing force in Division 2 with a solid win at home over Traralgon (2).  Ben Powell and his rink of Wendy Jennings, Ron Mackie and Dwayne Gunn won 19 – 13 over Dave Currie and his rink of Jedd Ladgrove, Elaine Swan and Bill Francis.  Ross Kennedy and his rink of Graeme Edwards, Charlie Howell and Graeme Myrteza had a 23 – 17 win over Graham Cross and his rink of Matt Ogilvie, Ken Mooney and Ian Bloomfield.

For the visitors Barry Fernance and his team of Clint Jones, Garry Trewin and Kathy Smiles  won 20 – 18 over Danny Vanzuylen and his team of Shane Edwards, Kath Geisler and Scott Jennings.  Cary Locke and his team of Nick Yurnbull, Al Hefarty and Trevor James won 25 – 22 over Brendan Jennings and his rink of Brian O’Connell together with Dylan and Denis Gunn.

Thorpdale 14 – 82 defeated Traralgon (2) 4 – 75

In Division 3 Traralgon (3) welcomed Warragul (3) with the home team winning all four rinks.  Ron Baker and his rink of Robert Marsh, Bob Dykstra and Paddy Francis won 32 – 13 over Ken Scammell, Brenon Smiles won 21 – 20 over David Ferguson, Norbert Schroeder won 27 – 16 over David Gatewood and May Cross won 23 – 17 over Ian McCartney.

Traralgon (3) 18 – 103 defeated Warragul (3) 0 – 66

Yinnar travelled to Newborough (3) and recorded a great win.  Tim Roche and his team of Phil Williams, Jenni Harris and Meredith Kennon had a 44 – 8 win over Ken Bechaz.  Gavin Osborne and his team of John O’Neill, Kerryn Nicholson and Robert Hooper won 29 – 23 over Michael Holroyd. For the home team Robbert Cook defeated Murray De La Haye 27 – 18 and Jim Cuthbertson defeated Russ Peters 31 – 11.

Yinnar 14 – 102 defeated Newborough (3) 4 – 89

Garfield travelled to Boolarra with Stephen Whyte and his rink of Alan Wilson, Bob Lamport and Gary Helmore having a  26 – 21 win over Terry Parker.  Shane Oliver had a 37 – 16 win over Darren Napier and for the home team Graeme Colbert had a 34 – 25 win over Tom Cleary and Bob Allen won 23 – 21 over Stephen Bassed.

Garfield 14 – 109 defeated Boolarra 4 – 94

Morwell (2) travelled to Moe (2) and had three rinks up.  Ken Turner defeated John Woods 21 – 17, John Osborne defeated Val Griffiths 28 – 17 and Shashi Bhatti defeated Les Stolarik 25 – 19.  The lone Moe (2) winner was Brian Rodgers with a 28 – 15 win over Bob Skinner leaving Morwell (2) the winners by 8 shots.

Morwell (2) 16 – 89 defeated Moe (2) 2 – 81

In Division 4 Warragul (3) travelled to Morwell (3) and had a big win over the home team with all four rinks up.  Russell Carrick defeated Ian Auld 32 – 18, Bill Clarke defeated Bob D’Brass 18 – 16, Keith Wilkins defeated Glenda Thompson 33 – 20 and to complete the clean sweep Gabrielle Draisma had a 31 – 30 win over Trevor Curtis.

Warragul (3) 18 – 114 defeated Morwell (3)) 0 – 84

Trafalgar (2) welcomed Yallourn North and with three rinks up had a good win after their loss in the reverse fixture earlier in the season.  Winning Trafalgar skippers were Mal Clyno 27 – 22, Tony Dawson 26 – 20 and Wayne Hurst 25 – 23.  The lone Yallourn North winner was William Platschinda who won 20 – 18.

Trafalgar (2) 16 – 96 defeated Yallourn North 2 – 85

Newborough (4) were grateful for Traralgon RSL allowing them to use their green due to the Newborough green being renovated following the EnergyAustralia Classic Singles.  Newborough (4) had three rinks over Drouin (3) with winning skippers Rod Dixon and his rink of Phil Zappelli, Wayne Russell and Wally Smith winning 41 – 14, Albert Van Stekelenburg won 30 – 17 and Charlie Cadby won 22 – 18.  The lone Drouin (3) winner was Lloyd Smith winning 22 – 20.

Newborough (4) 16 – 113 defeated Drouin (3) 2 – 71

Yarragon welcomed Traralgon (4) and both sides won two rinks with Traralgon (4) winning overall.  Traralgon (4) winning skippers were Ian Wills 30 – 16 and Stuart Hulse 32 – 21.  Winning skippers for Yarragon were Sam Mazza 23- – 21 and Jason Roberts 25 – 15.

Traralgon (4) 14 – 98 defeated Yarragon 4 – 85

In Division 5 Morwell Club (3) 14 – 80 had a big win over Traralgon (5) 2 – 49.  The big winners for Morwell club (3) were the rink Zac Arnold, Jesse Hebbard, Sue karleusa and skip Beryk Noblett winning 39 – 14 who won 31 – 13.

Traralgon RSL (2)  8 – 0 and Garfield (2) 8 – 0 match was declared a draw due to covid resulting in a shortage of players.

Churchill 14 – 71 defeated Neerim District (2) 2 – 68 The Neerim District (2) team of Des Pelly, Gerry Englestaad, John Rochford and skipper Mal Collins winning 35 – 14 but it wasn’t enough to give them overall victory.

Moe (3 14 – 84 defeated Morwell (4) 2 – 60 for their first win of the year.  Winning skippers were Wayne Lock 34 – 21 and Bob Savige 32 – 14

In Division 6 Newborough (5) 5 – 43 drew with Longwarry (2)  5 –  45, Yallourn North 10 – 75 defeated Boolarra (2) 0 – 32, Yinnar/Churchill 8 – 44 defeated Thorpdale (2) 2 – 41 and Morwell Club (3) 5 –  0 drew with Traralgon (6) 5 – 0.  Trafalgar (3) 10 – 65 defeated Trafalgar (4) 0 – 31.

Next week in Division 1 Premiers Newborough will be looking to get back on the winning list as they face old rivals Moe looking to climb off the bottom..  Warragul travel to Traralgon RSL who are full of confidence after narrowly losing to Newborough in round 8.  Drouin after losing to Trafalgar will travel to Morwell Club who will be looking for another win.  Two winners from round 8 clash when Traralgon travels to Trafalgar in a battle between the two top teams..

In Division 2 Neerim District visits Longwarry, Thorpdale travels to Drouin (2), Traralgon RSL (2) visits near neighbour Traralgon and Morwell travels to  Newborough (2).

Michael Holroyd

0434 146 865

Round 8 Midweek Pennant 18 January

Strzelecki Bowls Region

Strzelecki North Playing Area

The reverse round of fixtures began with Trafalgar and Drouin tying 60 all at Trafalgar with the home side only having one team up whilst the visitors had two teams up.  Heather Taylor and her team of Pat Tatterson, Ian Miles and Tim Fraser equalled the two winning Drouin rinks with her 32 – 17 win over Maureen Leighton and her team of Mary Firth, John Leighton and Les Firth.  For Drouin .  Sheryl Atkinson and her rink of Elaine Thorpe, Arthur Moore and Mark Atkinson had a 20 – 13 win over Sue Robinson and her team of Barbara Evans, Tim Anderson and Paul Dawson. Denise Hamilton and her rink of Graeme Aubrey, Jan Aubrey and Denis Throup had a 23 – 15 win over Helen Robertson and her team of Carol Saunders, Peter Watson and Ken Capper.

Drouin 9 – 60 drew with Trafalgar 7 – 60.

Newborough welcomed Morwell Club with Joan Goldie and her rink of Robert Goldie, Jeff Wetzel and Julie Jackson having a 27 – 8 win over  Tess Borg and her rink of Vaughan Reimers, Janine McCowan and Brett Harle.  Debbie Kennedy and her team of Josh Kennedy, Barry Daley and Fran Clark had a 31 – 12 win over Beryl Noblett and her team of Iyoko Yoshimura, Sue Karleusa and David Broadbent.  Jo-Anne Michaels and her team of John Arnold, Mary Whelan and Rod Lewis had a 24 – 18 win over Tara Harle and her rink of Dashaa Martin, Gail Rejmer and Michael Skinner.

Newborough 16 – 82 defeated Morwell Club 0 – 38

Traralgon RSL repeated their early season win over Morwell with an all rinks up effort.  began the season well against Morwell with Shirley McKenzie and her rink of John Farquhar, Julie Sutcliffe and Joe Ward had a narrow 21 – 20 win over Shirley Skinner and her rink of Ross Harford, Letty Mizzi and John Osborne.  Elaine Muir and her rink of Paul Matters, Margaret Morley and Max Aumann had a 22 – 13 win over Glenda Thompson and her team of Russell William, Rita Reddiex and John Bradbury.  Margaret Gibbins and her rink of Adrian Easton, Max Gibbins and Jeff Blythman were the big winners for RSL with a 30 – 13 win over Kerry Wright and her rink of Bill and Judy Tumney together with Kevin Pigdon.

Traralgon RSL 16 – 73 defeated Morwell 0 – 46

Warragul welcomed Traralgon and Kathy Smiles and her rink of Chris Thomas, Rosie Lorenz and Phil Mustoe made a good start for the visitors with a 29 – 10 win over Linda McCoy and her rink of Margaret Keefe , Ken Scammell and David Ferguson.  Paddy Francis and her rink of  William Francis, Shirley Whitechurch and Barry Fernance defeated Janette Gallasch and her rink of Matt Draisma, Elsie Hefford and Peter Gallasch 23 – 21.  The lone winning Warragul rink was Pat Hammond and her team of John Vickerman, Alison Matthews and Graeme Davis who defeated Pat Trewin and her rink of Garry Trewin, Elaine Swan and Matthew Higgins 23 – 17.

Traralgon 14 – 69 defeated Warragul 2 – 54

Division 2

Drouin (2) had a narrow win over Moe Lyn Jeffrey and her rink of Ron WEstrup, Margaret Rhodes and David Tayles won 31 – 16 over Val Rodgers and her rink of Charles McArthur, Shirley Ainsworth and Brian Rodgers.  Margaret Owens and her rink of Necip Akarsu, Clive Newman and Irene Dawson won 21 – 20 over Val Griffiths and her rink of Richard Chetland, Brenda Hosking and Hilda Woods.  Lorraine Horton and her rink of Sue Alford, Robyn Dodd and Steve Pallot won 27 – 15 to give Moe two points with a win over Mary Andrews and her rink of Ruth Waring, Andre De Waele and Brian Thorpe.

Drouin (2) 14 – 67 defeated Moe 2 – 63

Morwell (2) travelled to Neerim District and came home without a point as the local skippers all won.   Pat Fraser-Aurisch and her rink of John Rochford,  Thelma Schroeder and Stephen Halligan had a 29 – 21 win over Julie Klein and her rink of John Batteley, Denise Pigdon and Jan Whelan.  Karren Sheers and her rink of Richard Kerr together with  Neville and Kay Cousins won 24 – 20 over Shirley Kolcze and her rink of Helen Cook, Alex Monroe and Bob Wilson.  Cookie Halligan and her rink of Jim Schroeder, Gerald Winter and Russell Meehan completed the clean sweep with a 26 – 13 win over Palma McNeil and her rink of Ron Draeger together with John and Ann Kuhne.

Neerim District 16 – 79 defeated Morwell (2) 0 – 54

Adrienne Birchall and her rink of Ruth Verhagen, Chris Cunningham and Graham Cocks had a day out for Newborough (2) with a 35 – 7 win over Betty Burridge and her rink of Duncan Hanlon, Annie Maruzza and Theo Doucas. Carmel Goss and her rink of Glenys Perkins, Jenny Cocks and Robbert Cook continued the Newborough (2) form with a 21 – 13 win over Cheryl Reynolds and her rink of David patience, Norma Tyrer and Nobby Noblett.   Leeane Broadbent and her rink of Geoff Unwin, Jo Leslie and Barry Flanigan had a 16 – 10 win over Heather Mooney and her rink of Wayne Butler, Denise Ryan and Michael Holroyd. 

Newborough (2) 14 – 66 defeated Morwell Club (2) 2 – 36

Traralgon (2) welcomed Warragul (2) and after a thrilling tussle the match was drawn with Traralgon having two rinks up and Warragul one.  For the home team May Cross and her rink of Carolyn Roscholler, Barbara Scott and Graham Cross had a resounding26 – 24 win over  win over Chris Wilkins and her rink of Gabrielle Draisma, Ian Belling and Keith Wilkins.  Lyn Moffat and her rink of Frank Stake, Bob Dykstra and Lyn Bloomfield won 18 – 17 over Gladys Atkinson and her rink of Freda Lay, May Baldwin and Brian Barby.  The lone Warragul (2) winner was Margaret Ratcliffe and her team of Dawn and Gary Thomas together with Lester Mason who defeated Dettie Wylie and her team of Lee Olding, James Overdyk and Chris Ward 18 – 15 leaving the match drawn.

Traralgon (2) 9 – 59 drew with Warragul (2) 7 – 59

Division 3

Newborough (3) welcomed Trafalgar (2) who reversed ther earlier season result with all three rinks up.  Margaret Moss and her rink of Mandy Miles, Ian Riley and Anthony Mitchinson won 33 – 14 over Joy Cadby, Lyn Sephton won 18 – 8 over Marcia Evans and Carolyn Fox won 19 – 9 against Ann-Mary Ryan to complete a clean sweep.

Trafalgar (2) 16 – 70 defeated Newborough (3) 0 – 31

Pauline Betteley and her rink of Lyn Johnston, Ian Chamings and Peter Borrodale won 28 – 12 over Judy Pocklington as Morwell (3) won all three rinks against Garfield.  The other winning Morwell (3) skippers were Jan Moody who defeated Susan Stanfield 21 – 12 and Sharlene Draeger who defeated Maureen Lamport 17 – 14.

Morwell (3) 16 – 66 defeated Garfield 0 – 38

Traralgon (3) travelled to Warragul (3) and the home team had a good win with two winning skippers Barbara Maloni and her rink of Jean Kyddd, Ray Headspeath and Ken Brown defeating Joyce Hales 27 – 14 and Pam Vickerman winning 24 – 15 over Stephanie Davidson.  The winning Traralgon (3) skipper was Maureen Rooney who defeated Thelma Young 22 – 20.

Warragul (3) 14 – 71 defeated Traralgon (3) 2 – 51

Drouin (3) travelled to Yinnar and Jenny Harris won 27 – 15 over Dini Hone and Jennifer Jones defeated Maureen McMillan 20 – 13.  Gwen Price was the lone Drouin (3) winner defeating Meredith Kennon 29 – 16 leaving Yinnar the winners by six shots.

Yinnar 14 – 63 defeated Drouin (3) 2 – 57

Division 4

Yarragon 10 – 62 defeated Moe (2) 0 – 12 with Marion Chetland winning 28 – 7 and Margaret Arnold winning 34 – 7. 

Trafalgar (3) 10 – 39 defeated Morwell Club (3) 0 – 32 with Debra Beary winning 22 – 17 and Joanna Reekie winning 17 – 15.

Traralgon RSL (2) 8 – 34 defeated Drouin (4) 2 – 29 with Pat Warfe 19 – 11 winning for RSL and Ethel Van Maanen winning 18 – 15 for Drouin (4).

Yinnar (2) 8 – 36 defeated Yalourn North 2 – 29 with Jann Summerhayes winning 22 – 11 and for Yallourn North Diane Thomas winning 18 – 14.

Traralgon (4) 10 – 41 defeated Newborough (4) 0 – 34 with winning skippers June Cantwell 19 – 16 and Shirley Richardson 22 – 18.

Michael Holroyd

0434 146 865

Strzelecki Update 20 January 2022

I have included a tentative draw for the Championship events to be held next Wednesday at either Newborough or Traralgon.

I expect minor changes to the draw after the completion of the Mixed Pairs events on Sunday.

Further details will be announced after Sunday’s play.

It is disturbing to hear of players attending bowls when they are feeling unwell and in some cases then going and having a Covid test which proves to be positive.  If feeling unwell you should not be coming to bowls!

There are also reports of players playing when they should be in isolation as they are a close contact of their partner who has tested positive for covid requiring them to isolate for a period of time.

These are not Club rules, they are Government’s rules and should be followed. 

Michael Holroyd

0434 146 865

Click on link to view Jan 26 Playoffs

Strzelecki Update 27 October 2021

 

Included as an attachment at the end of this report is a copy of the latest Bowls Victoria advice regarding the Vaccination status of Bowlers visiting your Club.

Note the different categories of Sport:

Physical Recreation – Tournaments, Practice  and Social Bowls

Definitely no access for non-vaccinated people.

Community Sport – Pennant and State Events

Where  a  clubs’  bowling  green(s)  is/are  within the  confines  of  the  licensed  area  of  the  club  (often known as  the  ‘red line’  area),  are  persons who are  not  fully  vaccinated allowed to  play? 

No.  No  person  who  is  not  fully  vaccinated  is  permitted  to  enter  the  confines  of  a  licensed  club  including the  red-line  area  as  per  Government Directions  (unless  to 

 use the toilet).   We estimate  this  to  be  approximately  75%  of clubs  in  Victoria,  and  all  NSW  affiliated  clubs. 

Can a  club  with  greens  within the  confines  of  the  licensed  area  refuse  to allow  not  fully  vaccinated  players  from  visiting  clubs  to  participate  in pennant  matches? 

Yes,  the  club  must  refuse  entry  to  these players  as  per  the Government  Directions. 

Can a  club  with greens  NOT  within the  confines  of  the  licensed area  refuse  to  allow  not  fully  vaccinated  players  from  visiting  clubs  to participate  in pennant  matches? 

No,  however,  players  make  their  way  directly  to  the green  and  not access  the  clubhouse (with  the exception  of  toilets). 

It is very clear from this information that Clubs must be aware of the position of the red line in relation to the greens as refusing a pler access to the Club when the greens are not within the red line could result in a forfeit being awarded to the visiting team.

We have seen the rules regarding playing bowls change dramatically in recent times and I am sure that these changes will continue to occur and Clubs must work within the law.

Michael Holroyd

Secretary

Strzelecki Bowls Region

BV-Vaccination-Requirements-Summary-27 Oct-2021

(Click on link above to view)

 

 

Strzelecki Update 22 October 2021

Latest Strzelecki Bowls Information 20 October 2021

(Click on link above to view)

The following changes have been made for proposed starting dates for pennant and State events.
Clubs are asked to distribute this information widely via Club noticeboards, facebook and club websites.
Clubs need to be aware of the new Covid Regulations coming in on Friday Oct 22 particularly regarding unvaccinated players and patrons of the Club.
Michael Holroyd
Secretary
Strzelecki Bowls Region
strzeleckibowls@gmail.com
0434 146 865
(A) Saturday Pennant to start 13 Nov, with additional dates 18 Dec, 26 March and pennant playoff 2 April.
(B) Midweek Pennant to start 9 Nov, with additional date 22 March with pennant playoff 29 March.
(C) Strzelecki North Over 60’s singles 6, 10, 13 and 17 December
(D) Strzelecki South Over 60s Singles 9, 13 and 16 Dec
(E) Novice Singles 5 Dec and 9 Jan
(F) Strzelecki North State Pairs 12, 27 Dec and 2 Jan
(G) Strzelecki South State Singles 12 Dec Mon 3 Jan
(H) No entry fee for State Events
(I) Region winners $100 per player, runners up $25

 

Strzelecki Pennant Postponed 2021 

(Click on the Link above to View)

STRZELECKI NEWS 12 SEPTEMBER 2021

The Strzelecki Bowls Region Board met today and has settled on the following arrangements of teams for the forthcoming pennant season.

There are a number of Divisions with an odd number of teams.  There is an opportunity for Clubs to enter additional teams.  

Any Club facing difficulties in fielding a team this season should contact me as soon as possible.

The Board discussed Pennant for an extended time and has a long term aim for the Strzelecki South Playing Area to comprise 8 Clubs in Division 1.

Draft draws will be distributed shortly.

Michael Holroyd

Secretary Strzelecki Bowls Region 

0434 146 865

12 Sept 2021

Strzelecki North

2021 – 22
Saturday
Div 1
Div 2
Div 3
Div 4
Div 5
Div 6
1
Drouin
Drouin 2
Boolarra
Drouin 3
Churchill 
Boolarra 2
2
Moe
Longwarry
Garfield
Morwell 3
Garfield 2
Garfield 3
3
Morwell Club
Morwell
Moe 2
Newborough 4
Longwarry 2
Morwell 4
4
Newborough
Neerim District
Morwell 2
Trafalgar 2
Moe 3
Morwell 5
5
Trafalgar
Newborough 2
Newborough 3
Traralgon 4
Morwell Club 2
Morwell Club 3
6
Traralgon
Thorpdale
Traralgon 3
Warragul 3
Neerim District 2
Newborough 5
7
Traralgon RSL
Traralgon 2
Warragul 2
Yallourn North 
Traralgon 5
Thorpdale 2
8
Warragul
Traralgon RSL 2
Yinnar
Yarragon 1
Traralgon RSL 3
Trafalgar 3
9
Traralgon 6
10
Yallourn North 2
11
Yinnar/Churchill

Midweek

Div 1
Div 2
Div 3
Div 4
1
Drouin
Drouin 2
Drouin 3
Drouin 4
2
Morwell
Moe
Garfield 
Moe 2
Saturday Pennant
scheduled to start 16  Oct.                                                      
Midweek Pennant
scheduled to start Tuesday 19 Oct
3
Morwell Club
Morwell 2
Newborough 3
Morwell 3
4
Newborough 
Morwell Club 2
Trafalgar 2
Morwell Club 3
5
Trafalgar
Neerim District
Traralgon 3
Newborough 4
6
Traralgon
Newborough 2
Warragul 3
Trafalgar 3
7
Traralgon RSL
Traralgon 2
Yinnar
Traralgon 4
8
Warragul
Warragul 2
Traralgon RSL 2
9
Yallourn North
10
Yarragon
11
Yinnar 2

Strzelecki South

2021 – 22

Saturday

Div 1
Div 2
Div 3
Div 4
Div 5
1
Corinella
Fish Creek
Foster
Conrinella 2
Fish Creek 2
2
Inverloch
Inverloch 2
Inverloch 3
Inverloch 4
Inverloch 5
3
Korumburra
Korumburra 2
Lang Lang
Korumburra 3
Lang Lang 2
4
Leongatha
Loch
Loch 2
Leongatha 3
Meeniyan 2
5
Leongatha 2
Mirboo North
Meeniyan
Phillip Island 4
Mirboo North 3
6
Phillip Island
Phillip Island 3
Mirboo North 2
Port Welshpool
Phillip Island 5
7
Phillip Island 2
San Remo
Wonthaggi 2
Tarwin Lower
San Remo 2
8
Wonthaggi
Toora
Wonthaggi 3
Toora 2
Tarwin Lower 2
9
Wonthaggi 4
Midweek
Div 1
Div 2
Div 3
1
Corinella
Foster
Fish Creek
Saturday Pennant is scheduled to start 16October.                                                       Midweek Pennant scheduled to start Tuesday 19 October
2
Inverloch
Inverloch 2
Korumburra 2
3
Korumburra
Lang Lang
Loch
4
Leongatha
Phillip Island 2
Mirboo North
5
Meeniyan
Tarwin Lower
Port Welshpool
6
Phillip Island
Toora
San Remo 2
7
San Remo
Wonthaggi
Tarwin Lower 2
8
Wonthaggi 2

STRZELECKI NEWS 16 AUGUST 2021

 

The Strzelecki Bowls Region met today and made a number of decisions which will affect bowls this season.

There will be two playing areas:  North Strzelecki and South Strzelecki.  North Strzelecki is effectively the old West Gippsland Bowls Division.

If matches are disrupted by Covid 19 the results will be treated similarly to what happens when games are abandoned due to a wash out or Heat out.  If the whole round is abandoned all points will be shared.

Midweek Pennant

Midweek Pennant will commence on Tuesday 19 October.  All games will be played on Tuesdays as the Board is well aware of the arrangements many players make to enable them to be available to play on Tuesday each week.

There will be no play on Tuesday 2nd November – Melbourne Cup Day or Tuesday 23rd November to allow for players to attend the Vic Open.

The last day for play prior to Christmas will be 14 December 2021.

There will be no play on 21, 28 December and 4 January.

Play will resume after Christmas on Tuesday 11 January.

Semi Finals will be played on Tuesday 1 March, Preliminary final on Tuesday 8 Marc h and the Grand final on Tuesday 15 March.

The playoff between North and South will be held on Tuesday 22 March.

Saturday Pennant

Saturday Pennant will commence on Saturday 16 October.  All games will be played on Saturdays.

There will be no play on Saturday 20 November to allow players to attend the Vic Open.

The last day for play prior to Christmas will be 11th December with Pennant not being played on 18, 25 December and 1, 8 January.

Semi Finals will be played on Saturday 26 February, Preliminary final on Saturday 5 Marc h and the Grand final on Saturday 12 March.

The playoff between North and South will be held on Saturday 19 March.

The Board is working on setting Conditions of Play for Pennant and these will be advised in due course.

Clubs will be asked to indicate their preferences for playing Pennant in season 2021 – 22 in due course.

State Events

Each playing area will conduct State events with the winners from each playing area playing in the Strzelecki Region finals.  Players are eligible to enter events in either playing area. 

Players need to be aware of the dates of relevant events as event dates vary between the playing areas.

South Strzelecki

Event

North Strzelecki

Thur 11, Mon 15, Thur 18 Nov

Over 60’s Singles

Mon 8, Fri 12, Mon 15, Fri 19 Nov

Mon 8, Fri 12, Mon 15, Fri 19 Nov

Over 60’s Pairs

Mon 22. Fri 26, Mon 29, Fri 3 Dec

Sun 11 Dec, Sun 9 Jan

Novice Singles

Sun 11 Dec, Sun 9 Jan

Sun 19 Dec, Sun 2 Jan

State Singles

Sat 18 , Mon 27 Dec Sun 2 Jan

Sat 18 Dec, Mon 3 Jan

State Pairs

Sun 19, Tues 28 Dec Sun 2 Jan

Sat 8, Sun 9 Jan

Champ of Champ Singles

Sat 8, Sun 9 Jan

Sun 16, Sun 23 Jan

Mixed Pairs

Sun 16, Sun 23 Jan

Sun 13, Sun 20 Feb

State Triples

Sun 30 Jan, Sun 6 Feb

Sun 30 Jan, Sun 6 Feb

State Fours

Sun 13, Sun 20 Feb

Strzelecki Region Playoffs

Wednesday 26 January: Over 60’s Singles and Pairs.  Novice Singles together with other events that have been completed.

Sunday 27th February and Sunday 6th March (if necessary) for remaining Strzelecki playoffs.

Regional Sides Round Robin: Monday 14 March North v South

Regional Sides Selection: Sunday 20 March

The Board will be meeting again on Thursday 19 August at Leongatha.

Michael Holroyd

Secretary

Strzelecki Bowls Region

Secretary email: holrs514@gmail.com

M: 0434 146 865

 

 

WGBD 29th SEPTEMBER 2020

It has been brought to my attention that some bowlers are not wearing face masks whilst bowling.

I have copied the latest advice from Bowls Vic regarding use of face masks:

UPDATE: Tuesday 22nd September, 2020.

Face coverings: in most cases, must still be worn when playing bowls. The DHHS directive provides for face coverings to be removed during strenuous exercise, therefore Bowls Victoria recommends that a player may remove a face covering when puffing or breathing heavily, however it must be replaced once a player has caught their breath.  If the mask is removed, it should be kept on the person.

This advice from Bowls Vic is quite specific and Bowls in general is not a sport where participants are huffing and puffing continuously.

Clubs are requested to ensure that this direction is being followed.

Michael Holroyd

Secretary

WGBD 29/9/20

FROM WGBD 23 SEPTEMBER 2020 

Questions are being asked as to when Pennant is starting and why are some Country Regions looking at starting in mid October when West Gippsland is not appearing to be making any progress.

Most Country Regions do not have Clubs within the Melbourne lockdown zone.  We have Garfield situated within this zone.

There may be some players at other Clubs who live in lock down areas.

Travel is a problem with people in Country regions restricted to carrying people from their household or personal “bubble” within their cars.  

Bowls Vic has given all regions and divisions until Easter to complete their Pennant and this may change if Melbourne has difficulties finishing prior to Easter.  

In recent years we have received numerous comments that Pennant starts and finishes too early.  This is the only time we have had the ability to continue pennant play throughout March.

We are conscious that many Clubs need to do a lot of work in

– getting their players financial.  Nobody should be playing Bowls if they are unfinancial and many older bowlers are concerned for their long term health with their doctors advising them to stay away from other people and Clubs etc.

– ensuring they meet Covid 19 requirements with keeping a record of player attendance, cleaning jacks and mats together with maintaining social distancing requirements during play and whilst players are waiting to play or during any free time they may have.

– Clubhouse use is restricted and needs to be strictly observed with players being seated and observing social distancing.

We are hopeful things improve quickly.

Clubs need to be vigilant, a covid 19 case within a Club could result in the Club needing to close for a period and members and visitors at the Club at that time facing  mass quarantines for 14 days.  Clubs would also be faced with massive bills for a covid safe cleaning operation to occur.  You only need 1 positive case for great difficulties to occur

I reiterate record keeping of Club attendances is essential as is the cleaning and sanitising of equipment such as jacks, mats and umpires equipment.

WGBD Clubs should be holding as many Club competitions as possible early in the season.  

Use the next month to get as many Club championship games as possible completed.

We hope to be able to give Clubs at least 4 weeks notice of proposed starting dates for Pennant.  The main worries at present are the Garfield lockdown together with the restrictions on personal travel to pennant.

We hope to have more information available in the week commencing Mon 5th October..

Michael Holroyd.

Secretary

WGBD 23/9/20

From the Regional Bowls Manager

4 August 2020

Hi All

Please see below restrictions as advised by BV in relation to clubhouse and greens. This effects ALL clubs, so please read the relevant heading for yours.
As always, I’d rather field 200 calls and offer support to ensure you get this right, than you guess and fall foul of the restrictions. Please call me if advice is needed
Also, keep your eyes peeled and will send an update in relation to grants and funding opportunities around in the next 24-48 hours
Please stay safe and I look forward to seeing you all at your clubs once we pass this horrible time
*****

?????-?? ??????
?????? ??? ????????? ????? ??????
Club houses to remain closed. Greens now closed. No roll ups or social bowls for the next 6 weeks.
The new directions commenced at 6.00pm on Sunday 2nd August, and will continue for six weeks to 11:59pm on Sunday 13th September.
Excerpt from State Government Summary of Restrictions – Move to Stage 4:
The area moving to Stage 4 ‘Stay at Home’ restrictions is comprised of the 31 metropolitan Melbourne local government areas (LGAs): Banyule, Hume, Moreland, Bayside, Kingston, Mornington Peninsula, Boroondara, Knox, Nillumbik, Brimbank, Manningham, Port Phillip, Cardinia, Maribyrnong, Stonnington, Casey, Maroondah, Whitehorse, Darebin, Melbourne, Whittlesea, Frankston, Melton, Wyndham, Glen Eira, Monash, Yarra, Greater Dandenong, Moonee Valley, Yarra Ranges, Hobsons Bay.
The restrictions that apply to the area where you live follow you if you leave that area, unless the area you are entering has tighter restrictions in which case you must observe those.
Recreation: activities such as fishing, golf, boating, tennis, surfing and drive range shooting are not allowed.
Outdoor sporting facilities: closed.

?????? ??? ???????? ???????? (??? ????????? ???????? ?????)
New directions commence at ??.???? ?? ????????? ??? ??????.
Excerpt from State Government Summary of Restrictions – Move to Stage 3:
Outdoor sport: only allowed to exercise, or activities such as fishing, golf, boating, tennis, surfing with one other person or household members, provided 1.5 metre distance can be maintained.
Outdoor sporting facilities: closed, except for facilities where public gathering and physical distancing limits can be adhered to and there is no use of shared equipment or communal facilities (e.g. tennis courts, golf courses).
Under Stage 3 restrictions all club competitions must cease, however rolls up can continue if the above, and previously advised Stage 3 restrictions (2 per rink, 10 per green, 1.5m distancing), are strictly adhered to. Clubs must have Council approval to be open (if on Council land) and a Return to Play document that addresses all Stage 3 restrictions.
Previously advised Stage 3 guidelines can be found on BV website, and a further update will be published this week.
https://www.bowlsvic.org.au/covid-19/
We know that this news is hard to take, but it is for the best interests of everyone in our community that we all play our part, so that we can soon get back to some sort of normal.

Jimmy Whitehead  |  Regional Bowls Manager (Eastern Melbourne/Victoria)
Bowls Australia Ltd.  |  PO Box 52  |  Northcote Vic 3070
m: 0427 956 669 |  f: +61 3 9495 0194
e: jwhitehead@bowls.com.au  |  w: www.bowls.com.au

From WGBD Fri.  31st JULY 2020

Life is quite difficult for Bowling Clubs with the present covid 19 situation.

The WGBD will not be attempting to set dates for Pennant etc until there is more certainty in the availability of Clubs for Pennant.

At the present time Clubs in Baw Baw and Latrobe are allowed 32 players on a single green and 20 people in each Clubhouse space providing social distancing rules allow this number inside.

Clubs in Cardinia Shire are in lockdown as are players living in that Shire and in Greater Melbourne.

The WGBD is confident that Pennant will be able to be played both Midweek and Saturdays, however, we need more information from the Government before we are able to make these decisions.   

We are uncertain as to how willing players will be to participate in Bowls once the situation improves.

Michael Holroyd

Secretary WGBD